Aktywność fizyczna po ciąży. Przykłady wózków do biegania ułatwiających aktywność.

Podobno ruch to zdrowie, a era na „nie ruszaj się, niedawno urodziłaś” dawno minęła. Na każdym kroku promujemy więc aktywność fizyczną, nakłaniając kobiety po ciąży do ćwiczeń. Argumenty są proste: lepsze samopoczucie mamy, możliwość wyjścia z domu i powrót do figury sprzed ciąży. Warunki: psychiczna i fizyczna gotowość kobiety, konsultacja z lekarzem lub specjalistą i brak przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Konsultacja z lekarzem podstawą powrotu do sportu po ciąży

„Z aktywnością fizyczną jest tak, że wszystko musi mieć swój czas. Podstawą powrotu do aktywności fizycznej jest konsultacja z lekarzem lub specjalistą, na przykład fizjoterapeutą uroginekologicznym” – komentuje mgr Paulina Sankowska, fizjoterapeutka z PinaMedica w Wałczu.

„Wszystko zależy też od tego, czy dana kobieta była aktywna przed porodem, czy nie. Samo bieganie jest wskazane, z tym że musi być dostosowane do stanu danej osoby. Kobiety, które biegały przed ciążą lub w jej trakcie, mogą po trzecim miesiącu od porodu wrócić do aktywności fizycznej, zaczynając od marszobiegu, chyba że mają jakieś problemy, w tym ból kręgosłupa czy nietrzymanie moczu” – dodaje fizjoterapeutka.

Na dobry początek, spacer z wózkiem dziecięcym

Do codziennych spacerów z noworodkiem, o ile dziecko jest zdrowe i nie ma ku temu przeciwwskazań, zachęcają zarówno lekarze, jak i położne. Spacer może być doskonałym początkiem powrotu do aktywności fizycznej. Pozytywnie wpłynie na samopoczucie mamy, wzmocni jej układ krążenia oraz pozwoli spalić kalorie. Warto pamiętać, aby dystans i tempo spaceru zwiększać stopniowo.

Na spacer wybierz odpowiedni wózek dziecięcy, najlepiej taki, który „płynie po nawierzchni”, czyli jest łatwy i lekki w prowadzeniu oraz nie stawia oporu. Przykładem takiego wózka dziecięcego są wózki biegowe Baby Jogger Summit X3 lub Thule Urban Glide. Wymienione modele posiadają funkcję wpięcia na stelaż gondoli, odpowiedniej dla dziecka od momentu urodzenia do około 6 miesiąca życia. Więcej o tych wózkach biegowych dowiesz się z poniższych filmików:

Marszobieg, czyli zamiennik biegania dla kobiet po porodzie

Marsz przeplatany biegiem to taka forma aktywności fizycznej, którą warto wdrożyć, jeśli lekarz lub specjalista pozwoli nam na coś więcej niż spacer. Marszobieg jest zalecany dla osób, których sprawność fizyczna może być czymś ograniczona, na przykład połogiem. Ta forma aktywności jest idealna również dla osób początkujących oraz tych, które wracają do treningów po wielu miesiącach przerwy.

Chęć powrotu do aktywności, szczególnie uprawianej razem z dzieckiem, musi iść w parze z dobrym sprzętem. Uprawianie marszobiegu ze zwykłą spacerówką może okazać się trudne i w perspektywie czasu mnożyć trudności, doprowadzając do spadku motywacji. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem wózka biegowego, który sprawdzi się zarówno podczas zwykłego spaceru z dzieckiem, jak i marszobiegu.

Szukając takiego sprzętu, warto zwrócić uwagę na modele, które mają funkcję blokady przedniego koła. Funkcja ta ułatwia prowadzenie wózka podczas marszobiegu na wprost, a odblokowana – pozwala na swobodne manewrowanie wózkiem w trakcie codziennych spacerów. Przykładem wózka biegowego, którego przednie koło można blokować jest model Baby Jogger Summit X3.

Baby Jogger Summit X3 to przykład wózka biegowego, który ma funkcję blokady przedniego koła
Baby Jogger Summit X3 to przykład wózka biegowego, który ma funkcję blokady przedniego koła

Bieganie. Popularne modele wózków ułatwiających bieganie.

Zanim powrócisz do biegania, pamiętaj, że Twój organizm musi być dobrze przygotowany. Ale co kryje się pod słowem “dobrze”? Do treningów biegowych warto wrócić po połogu w przypadku porodu naturalnego. Jeśli Twój poród zakończył się cesarskim cięciem, warto przed rozpoczęciem tej aktywności sprawdzić bliznę, na przykład wykonując USG. Nie bez znaczenia jest także dobre samopoczucie i odpowiednie wyniki badań morfologii krwi po porodzie.

Jeśli szukasz odpowiedniego wózka do biegania zwróć uwagę na wózek Baby Jogger City Mini GT2 i wózek TFK Sport. Więcej o tych wózkach biegowych dowiesz się z poniższych filmików:

https://www.youtube.com/watch?v=1ItmixNmFf8

Z oferty wózków do biegania mogą skorzystać też rodzice bliźniąt lub rodzeństwa rok po roku. Przykładem wózka biegowego dla bliźniąt jest wózek TFK Duo Sport.

Wózek do biegania i wózek do roweru w jednym

Jeśli bieganie nie jest Twoją ulubioną formą aktywności sportowej, możesz postawić na rower lub rolki, a w okresie zimowym – nawet na narty biegowe. Oczywiście Twoją gotowość na ten rodzaj aktywności powinien potwierdzić lekarz lub specjalista. Niezależnie od tego, jaki rodzaj sportu finalnie wybierzesz, możesz uprawiać go razem z dzieckiem. Pomoże Ci w tym Cybex Zeno – wózek biegowy, wózek do roweru i sanie biegowe w jednym, który zrewolucjonizował rynek wózkowy. Jeśli chcesz poznać inne wózki marki Cybex koniecznie zajrzyj na stronę –> Cybex PRIAM <–

https://www.youtube.com/watch?v=7T6wXfVes2Q

 

Jeśli szukasz odpowiedniego wózka do biegania zapraszamy Cię do Warszawy, do salonu PRZETESTUJ-WÓZEK na ul. Pryzmaty 30 w celu sprawdzenia i zakupu wózka marzeń! Pamiętaj o uprzednim umówieniu wizyty –> 22 378 10 71

Umów się i przyjedź do nas