Czy trening biegowy z wózkiem spacerowym jest możliwy?

Czy bieganie z dzieckiem umieszczonym w wózku spacerowym jest w ogóle możliwe? Oczywiście (jak wszystko)! Piszemy o tym nie tylko jako rodzice czy Doradcy z salonu Przetestuj-wózek, ale także jako baczni obserwatorzy. Jednak dodajmy, że wózek spacerowy, jak sama nazwa wskazuje służy do spacerowania z dzieckiem. O wiele bezpieczniejszym i wygodniejszym modelem, zarówno dla trenującego rodzica, jak i dziecka umieszczonego w siedzisku spacerowym będzie wózek biegowy. Dlaczego?

Jeżeli nie wybralibyście małego wózka dziecięcego typu parasolka na spacer po polskich górach, kierując się głównie bezpieczeństwem dziecka, nie zabierajcie też wózka spacerowego (o ile producent nie zaleci inaczej!) na trening biegowy. Chociaż przebiegnięcie kilku metrów z dzieckiem w spacerówce (na przykład przy okazji gonienia odjeżdżającego autobusu) jest możliwe, to zachowanie odpowiedniej stabilności podczas biegu, odpowiedni rozkład kół, lekkość i opływowy kształt wózka, a nierzadko wyposażenie go w dodatkowe akcesoria sprawiają, że każdy trenujący rodzic, który chce zarazić swoje dziecko miłością do joggingu, powinien pomyśleć o zakupie wózka biegowego.

Stabilność wózka biegowego

To co przede wszystkim wpływa na stabilność wózków biegowych jest odpowiednie zawieszenie oraz sama konstrukcja wózka. Zapewnia ona również odpowiednią przyczepność wózka do nawierzchni. Dla niektórych producentów spacerówek ważniejsze na przykład od dobrego zawieszenia są niewielkie wymiary i lekkość wózka lub możliwość jego szybkiego złożenia. Dlatego też nie każda spacerówka jest wyposażona w nieźle działające zawieszenie. Stabilny wózek biegowy podczas treningu gwarantuje bezpieczeństwo dziecku i ułatwia prowadzenie wózka.

Opływowy kształt wózka biegowego

Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na kształt wózków biegowych? Popularne modele do joggingu, które bez trudu znajdziecie na rynku mają opływowy kształt, w przeciwieństwie do większości wózków spacerowych. Opływowy kształt wózka spodoba się tym rodzicom, którzy lubią rozwijać konkretne prędkości podczas biegu lub przygotowującym się do maratonu.

Koła w wózku biegowym

Koła w wózku dziecięcym najczęściej determinują to, jaką nawierzchnie wybierzemy podczas codziennego spaceru. Koła są również ważnym elementem wózka biegowego. Korzystając z utwardzonych nawierzchni, takich jak chodnik czy asfalt warto zastanowić się nad zakupem wózka biegowego z wąskimi kołami. Natomiast jeśli najczęściej trenujecie w parku lub jeszcze trudniejszym terenie warto zwrócić uwagę na wózki z grubymi kołami. Co więcej duże koła, z pewnością ułatwią Wam poruszanie się po wymagającej nawierzchni, na przykład po lesie. Oprócz tego istotną funkcją dla biegaczy będzie możliwość blokady przedniego koła w wózku, dzięki czemu wózek biegowy nie skręca podczas treningu, a jedzie prosto. Warto wiedzieć, że nie każda spacerówka posiada tego typu funkcję blokowania przedniego koła. Ciekawe jest to, że na rynku można znaleźć też wózki biegowe, których przednie koło jest na stałe „zablokowane”. Takie modele preferują między innymi zawodowi biegacze.

Dowiedz się więcej: Jak zadbać o koła w wózku dziecięcym?

Dodatkowe wyposażenie wózka biegowego

Na rynku istnieje kilka modeli wózków biegowych, które zostały wyposażone w dodatkowe akcesoria wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo dziecka. Zalicza się do nich specjalną opaskę na rękę rodzica, która zapobiega odjechaniu wózka podczas biegu. Innym istotnym gadżetem w wózku biegowym jest moskitiera, która chroni dziecko nie tylko przed owadami, ale też drobnymi kamyczkami, jakie mogą dostać się do środka siedziska spacerowego podczas joggingu.

Wózek biegowy, dobry nie tylko do biegania

O ile radzimy zachować ostrożność, podczas uprawiania aktywności fizycznej z wykorzystaniem spacerówki, o tyle przypominamy, że wózki biegowe można wykorzystać nie tylko do biegania, ale też codziennych spacerów z dzieckiem. Co więcej, niektóre wózki biegowe, w tym wielofunkcyjny wózek dziecięcy Cybex Zeno, można wykorzystać także podczas treningu z nartami biegowymi, dzięki zestawowi narciarskiemu lub wykorzystać go podczas jazdy na rowerze.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Cybex Zeno, wielofunkcyjny wózek biegowy 4w1

Zobacz te wózki biegowe

Chcecie kupić wózek biegowy? Zastanawiacie się, który z dostępnych na rynku modeli będzie odpowiedni? Obejrzyjcie poniższe filmy, a następnie umówcie się na wizytę do salonu Przetestuj-wózek (+22 378 10 71), aby jeszcze przed zakupem sprawdzić wybrany model na różnych nawierzchniach, na jedynym takim w Polsce torze do testowania wózków!  

https://www.youtube.com/watch?v=O_76AZKMerg

https://www.youtube.com/watch?v=7T6wXfVes2Q&t=346s

Umów się i przyjedź do nas