Doradcy Przetestuj-wózek zgodnie przyznają, że pytanie: „jak długo wozić dziecko w gondoli?”, jest jednym z częściej zadawanych przez rodziców podczas wizyty w sklepie stacjonarnym, przy ul. Pryzmaty 30. Niestety, chcąc być prawdomównym, nie można udzielić jednej, konkretnej odpowiedzi, w tym popularnej „do około 6. miesiąca życia”. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule! 

Przejście z wózka głębokiego, czyli tak zwanej gondoli, do wózka spacerowego to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Nierzadko jednak rodzice obawiają się, że nie wyczują odpowiedniego momentu i przesadzą dziecko zbyt późno lub zbyt wcześnie do siedziska spacerowego. Dlatego warto już teraz poznać kilka zasad, które ułatwią Wam podjęcie decyzji w odpowiednim czasie.

Pierwszy spacer z noworodkiem? O czym warto pamiętać?

1. Maksymalne obciążenie gondoli

Czy wiesz, że każdy wózek dziecięcy ma swoje maksymalne obciążenie (nie mylić z wagą wózka!)? Oczywiście inne dopuszczalne obciążenie może mieć gondola, a inne siedzisko spacerowe, nawet jeśli razem tworzą zestaw 2w1. Dlatego, jeśli głównym wyznacznikiem dla Was jest maksymalna waga, jeszcze przed zakupem pierwszego wózka zawsze warto zapytać o nią Doradcy Przetestuj-wózek.

Przykładem gondoli o obciążeniu do 9 kg jest gondola Cosatto Woosh XL

Wielu rodziców przy zmianie gondoli na wózek spacerowy kieruje się maksymalnym obciążeniem wózka głębokiego. Jeśli Ty także chcesz kierować się dopuszczalną wagą wózka, zapytaj o nią Doradcy w sklepie stacjonarnym Przetestuj-wózek, przy ul. Pryzmaty 30 w Warszawie

2. Standardowy rozmiar gondoli, czy gondola XL?

Gondole mogą różnić się między sobą nie tylko maksymalnym obciążeniem, ale też rozmiarem. Na rynku znajdziecie gondole w wersji standardowej, ale też w rozmiarze XL, a nawet XXL! Większe gondole świetnie sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym, kiedy zechcecie przykryć dziecko kocykiem lub ubrać go w ciepły kombinezon. Większe gondole zostały stworzone także z myślą o większych niemowlętach, którym to właśnie gondole XL, czy XXL posłużą nieco dłużej, niż wersja standard. Niestety zdarza się też, że gondola, której rozmiary producent ocenił na duże, nie odbiega znacznie od wielkości standardowych modeli. Dlatego jeszcze przed zakupem warto porównać kilka wózków, aby mieć gwarancję, że wybrana gondola ma pożądany przez nas rozmiar.

Jeśli interesuje Cię gondola w standardowym rozmiarze, zobacz gondolę Maxi-Cosi Oria. Ten sam produkt możesz kupić też w rozmiarze XXL: gondola Maxi-Cosi Oria XXL. Zobacz też nasze VIDEO o gondoli w większym rozmiarze: Maxi-Cosi Oria XXL.

3. Indywidualny rozwój dziecka

Magiczne 6. miesięcy, o których czytamy na forach, jako najlepszy wiek do przesadzenia dziecka z gondoli do spacerówki, może wprowadzać w błąd wielu rodziców. Dlaczego? Ponieważ pierwsze miesiące swojego życia noworodek często spędza w pozycji leżącej. Z tego powodu pierwszym wózkiem dla noworodka powinien być wózek głęboki, w którym dziecko przyjmuje taką właśnie pozycję. Zarówno pozycja leżąca, jak i odpowiedniej jakości i twardości materac zbawiennie wpływają na wyprostowanie sylwetki dziecka i jego delikatny kręgosłup. Pamiętamy także, że niektóre dzieci zaczynają siadać, kiedy skończą pół roku, inne nieco wcześniej lub później. Dla wielu rodziców niekiedy pierwszy samodzielny siad dziecka to sygnał, do przesadzenia go do spacerówki (najczęściej spacerówki rozkładanej z regulowanym podnóżkiem i oparciem). Nasze doświadczenie pokazuje, że nie warto się spieszyć, a raczej należy bacznie obserwować dziecko. Jeśli dziecko z reguły nie siedzi samodzielnie lub utrzymanie równowagi w tej pozycji sprawia dziecku kłopot, należy wstrzymać się ze zmianą gondoli na wózek spacerowy.

Wierzymy, że w odpowiednim czasie trzy powyżej opisane porady pozwolą Wam podjąć słuszną decyzję o zmianie wózka głębokiego na spacerówkę. Jeśli wciąż poszukujecie konkretnego modelu zapraszamy Was do naszego sklepu stacjonarnego Przetestuj-wózek, przy ul. Pryzmaty 30 w Warszawie, gdzie porównacie, przetestujecie na specjalnie stworzonym torze i kupicie wymarzony wózek dla dziecka. Umówcie się na wizytę telefonicznie: +22 378 10 71 albo rejestrując on-line: https://przetestuj-wozek.pl/sklep/.

Umów się i przyjedź do nas