Pierwszy spacer z noworodkiem – o czym warto pamiętać?

Na przestrzeni lat wytyczne dot. pierwszego spaceru z noworodkiem uległy zmianie. Obecnie, w zależności m.in. od warunków pogodowych z nowonarodzonym dzieckiem można wyjść na spacer nawet kilka dni po narodzinach. Niektórzy rodzice, po konsultacji z lekarzem prowadzącym lub położną środowiskową zabierają noworodka na spacer zaraz po wyjściu ze szpitala. Inni wolą odczekać tydzień, lub dwa zanim zdecydują się na pierwsze wyjście z dzieckiem. Niezależnie od tego, kiedy pójdziesz z noworodkiem na pierwszy spacer, dobrze się do tego przygotuj. 

Zanim wyjdziesz na pierwszy spacer z noworodkiem, zadbaj o jego bezpieczeństwo i komfort wybierając odpowiednią gondolę. Na zdjęciu gondola Muuvo Quick 3.0.

1. Werandowanie noworodka – czym jest i czy może zastąpić spacer?

Werandowanie noworodka, czyli przygotowanie na spacer polega na próbach przyzwyczajenia dziecka do innej, niż panująca w domu temperatury powietrza czy wilgotności. Werandowanie pomaga oswoić się noworodkowi z chłodnym powietrzem (szczególnie w okresie zimowym), dotlenia jego organizm i poprawia krążenie krwi.

Aby noworodek mógł bezpiecznie werandować ubierz go tak, jak na spacer i połóż w wózku dziecięcym. Wózek ustaw na balkonie lub tarasie albo postaw przy otwartym oknie. Pierwsze werandowanie powinno trwać około 5 minut, a każde kolejne możesz wydłużyć o dodatkowe minuty. Pamiętaj, że werandowanie nie wyklucza spacerów z noworodkiem i o ile to możliwe, nie zwlekaj zbyt długo z pierwszym spacerem.

2. Dostosuj gondolę do pory roku, w której urodzi się Twoje dziecko

Czy wiesz, że gondole możemy podzielić chociażby ze względu na ich rozmiar? Na rynku możesz kupić gondole w wersji standardowej, wersji XL a nawet XXL! Standardowe gondole sprawdzą się w okresie letnim, a większe w okresie jesienno-zimowym, kiedy zechcesz przykryć dziecko kocykiem lub założyć mu grubszy kombinezon.

Jeśli interesuje Cię gondola w standardowym rozmiarze, zobacz gondolę Maxi-Cosi Oria. Ten sam produkt możesz kupić też w rozmiarze XXL: gondola Maxi-Cosi Oria XXL. Zobacz też nasze VIDEO o gondoli w większym rozmiarze: Maxi-Cosi Oria XXL.

Przed zakupem gondoli warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie. Gondola na lato powinna być wyposażona w odpowiedni system wentylacji, a jej warstwy materiału powinny zatrzymywać szkodliwe promienie ultrafioletowe. Warto też zwrócić uwagę na daszek gondoli. Większy daszek lub z możliwością przedłużenia o jeden panel będzie chronił dziecko nie tylko przed słońcem, ale też deszczem i wiatrem podczas spacerów. Jeśli chcesz kupić większą gondolę na okres jesienno-zimowy zwróć uwagę czy jest ona wyposażona w ochraniacz na nóżki, który możesz zasunąć lub zapiąć aby ochronić noworodka przed mrozem.

Jeśli Twoje dziecko urodzi się w okresie jesienno-zimowym, zadbaj o to aby gondola była wyposażona w ochraniacz na nóżki!
Jeśli Twoje dziecko urodzi się w okresie jesienno-zimowym, wybierz gondolę, która jest wyposażona w ochraniacz na nóżki!

3. Przed pierwszym spacerem z noworodkiem sprawdź warunki pogodowe

Jeśli szykujesz się do pierwszego spaceru z noworodkiem pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić warunki pogodowe. W lato unikaj ostrego słońca i wyjdź na spacer rano lub późnym popołudniem. Pamiętaj też aby nie stawiać wózka, w którym jest noworodek na słońcu.

Zimą, w przeciwieństwie do okresu letniego, na pierwszy spacer z noworodkiem wybierz godziny popołudniowe. Przed wyjściem z domu zawsze sprawdzaj temperaturę i stan powietrza. Jeśli temperatura spadła poniżej 10° C lub normy smogowe wykraczają poza normę możesz zrezygnować ze spaceru z noworodkiem lub zamiast po mieście przespacerować się po parku lub lesie.

4. Przed pierwszym spacerem z noworodkiem zadbaj o jego odpowiedni ubiór

Okazuje się, że nie tylko wytyczne dot. pierwszego spaceru z noworodkiem uległy zmianie, ale też sposób ubierania dziecka. Jeśli wybierasz się na pierwszy spacer w okresie letnim postaraj się nie przegrzewać dziecka. Zadbaj o to aby ubranko noworodka – body lub podkoszulek było stworzone z naturalnego włókna, m.in. bawełny. Pamiętaj też o ochronie główki dziecka i kremie dla dzieci z filtrem.

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy ubrać noworodka odpowiednio ciepło. Możemy wykorzystać do tego body, śpioszki, rajstopki, spodenki, bluzę, kombinezon lub kurtkę, czapkę i rękawiczki. Aby sprawdzić czy noworodek jest dobrze ubrany wystarczy dotknąć jego karku, który powinien być ciepły i suchy. Wilgotna skóra może oznaczać, że naszemu dziecku jest zbyt gorąco, natomiast chłodna skórna na karku – sugeruje nam, że dziecku jest zimno. Przed pierwszym spacerem z noworodkiem posmarujmy odsłonięte część jego ciała, np. buzię ochronnym kremem przeznaczonym dla maluszków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pierwszego spaceru z noworodkiem porozmawiaj z Doradcą PRZETESTUJ-WÓZEK, który udzieli Ci praktycznych wskazówek podczas swojej wizyty w salonie, przy ul. Pryzmaty 30 w Warszawie.

Umów się i przyjedź do nas