Czy wiesz, że szukając odpowiedniego wózka dziecięcego dla swojego maleństwa lub starszaka, możesz zetknąć się z nazwami: siedzisko spacerowe klasyczne, siedzisko kubełkowe, przepinane, czy siedzisko 0+? Co oznaczają te wszystkie nazwy, jakie są plusy, a jakie minusy tego typu siedzisk w wózkach spacerowych – przeczytasz w tym artykule!
Siedzisko spacerowe klasyczne
Tradycyjna, czy klasyczna spacerówka to model, w którym siedzisko spacerowe pozostaje nieruchome, czyli nie ma możliwości przepięcia go przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Mimo to klasyczne siedziska spacerowe najczęściej pozwalają na regulacje takich elementów jak oparcie, czy podnóżek. Co więcej, producenci wózków dziecięcych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych rodziców wyposażają tradycyjne siedziska w funkcję rozkładania oparcia do spania (tzw. na płasko). Tego typu siedzisko spacerowe będzie dobre dla starszych dzieci, które podczas spacerów są zajęte podziwianiem otaczającego ich świata. Przykładem spacerówki z klasycznym siedziskiem jest samoskładający się wózek Chicco Goody.
Siedzisko przepinane
Siedzisko przepinane to nic innego, jak siedzisko spacerowe, które możesz zamontować na stelażu swojej spacerówki przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Ten rodzaj siedziska sprawdzi się kiedy dopiero zaczynacie swoją przygodę z wózkiem spacerowym oraz w przypadku małych dzieci, które z jednej strony są już zainteresowane otaczającym je światem, z drugiej chcą od czasu do czasu mieć kontakt z Tobą, jadąc tyłem do kierunku jazdy.
Siedzisko przepinane będzie również dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na promienie słoneczne i denerwuje się kiedy oślepia go słońce. Wychodząc na spacer z wózkiem wyposażonym w takie siedzisko spacerowe bez trudu przepniesz je, podwyższając tym samym poziom komfortu swojego dziecka podczas jazdy.
Użytkując siedzisko przepinane warto pamiętać, że najczęściej jest ono węższe w przeciwieństwie do siedziska mocowanego na stałe. Dlatego może być dobrym rozwiązaniem dla dzieci drobniejszych, lub do około 3 roku życia. Przykładem wózka spacerowego z przepinanym siedziskiem jest Quinny VNC.
Siedzisko spacerowe 0+
Szukając odpowiedniego wózka dziecięcego zwróć uwagę na jego oznaczenie. Niektóre siedziska spacerowe pozwalają na przewożenie dzieci od momentu urodzenia (poniżej 6 miesiąca życia lub dzieci, które nie potrafią samodzielnie siadać) do osiągnięcia przez nie 15 lub 22 kilogramów. Taka informacja najczęściej umieszczona jest na etykiecie ostrzegawczej w wózku. Warto wiedzieć, że siedziska spacerowe 0+ muszą posiadać funkcję rozkładania oparcia do spania (tzw. na płasko) oraz specjalne pasy bezpieczeństwa. Tego typu siedziska zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju, gdyż stanowią alternatywę dla gondoli i mogą posłużyć dzieciom do około 4 roku życia, czyli w praktyce do momentu zakończenia przygody z wózkiem. Przykładem spacerówki z siedziskiem spacerowym 0+ jest wózek Cybex Balios S lub Baby Jogger City Mini 2 4W. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o wózkach marki Cybex zajrzyj tu –> Cybex PRIAM <–
Siedzisko kubełkowe
To co wyróżnia siedzisko kubełkowe spośród klasycznych siedzisk jest możliwość jednoczesnej regulacji siedzenia, oparcia oraz podnóżka. Dzięki tego typu regulacji Twoje dziecko podczas każdego spaceru będzie miało zapewnioną odpowiednią pozycję kręgosłupa i nie ześlizgnie się z siedziska. Oprócz tego w siedzisku kubełkowym dziecko nie może przekręcić się na brzuszek, czy na bok, gdyż konstrukcja siedziska uniemożliwia mu to. Większość tego typu siedzisk można rozłożyć do pozycji leżącej (ze względu na swój kształt ta pozycja nie jest zupełnie płaska). Uspokajając – nie wpływa to na poziom komfortu dziecka w siedzisku, a raczej wymusza jego poprawną pozycję. Przykładem spacerówki z siedziskiem kubełkowym jest wózek dziecięcy Thule Sleek.
Jeśli szukasz odpowiedniego wózka dziecięcego zapraszamy Cię do Warszawy, na ul. Pryzmaty 30 w celu sprawdzenia i zakupu wózka marzeń! Pamiętaj o uprzednim umówieniu wizyty –> 22 378 10 71