Przyczepka rowerowa czy fotelik do roweru? Co najlepiej wybrać dla swojego dziecka?

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, a lubisz wycieczki rowerowe, prędzej czy później staniesz przed dylematem: czy z myślą o dziecku zdecydować się na przyczepkę rowerową, czy na fotelik rowerowy? I chociaż Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych, dla wielu rodziców wybór wciąż nie jest prosty ani oczywisty.

Zanim posadzisz swoje dziecko w przyczepce rowerowej lub foteliku rowerowym, zastanów się, czy jest gotowe na swoją pierwszą jazdę tego rodzaju. Głównymi wyznacznikami gotowości dziecka są wiek oraz umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia. Większość producentów rekomenduje przyczepki czy foteliki rowerowe od około 6. lub 12. miesiąca życia. Jednak warto skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą swojego dziecka, czy może już ono bezpiecznie korzystać z tego typu urządzeń. 

Rodzice, którzy chcą by ich dziecko jeździło w foteliku rowerowym powinni pamiętać, że najlepszym momentem jest okres, kiedy dziecko zaczyna przygodę z podskokami, tj. około 18 miesiąca życia. W przyczepkach rowerowych dzieci mogą być przewożone wcześniej. Należy przy tym pamiętać, że dziecko powinno jeździć w kasku, a ciężko założyć go prawidłowo na przykład półrocznemu dziecku. Dlatego najlepszym momentem jest okres, kiedy dziecko samo stabilnie siedzi. – podpowiada Natalia Krajniak, magister fizjoterapii, certyfikowana terapeutka metody NDT Bobath oraz integracji sensorycznej.

Fotelik rowerowy 

Fotelik rowerowy to siedzisko z oparciem i podnóżkami. Montuje się go z przodu, przy kierownicy, albo z tyłu, na bagażniku. Ten drugi sposób montażu jest wygodniejszy dla osoby prowadzącej rower, a także bezpieczniejszy dla dziecka. Fotelik jest wyposażony w 5-punktowe pasy, a niekiedy też ma zabudowane boki, co chroni dziecko przed wyślizgnięciem z fotelika podczas jazdy. 

Foteliki rowerowe są chętniej wybierane przez osoby, które z roweru korzystają rzadziej i pokonują na nim krótsze dystanse. Foteliki rowerowe są także znacznie tańsze niż przyczepki rowerowe. Jednak niższa cena oznacza także mniejszy komfort dziecka, szczególnie jeśli szykujemy się na godzinną lub dłuższą wycieczkę rowerową. 

Twardsze niż w przyczepce rowerowej siedzisko fotelika może sprawić, że dziecko już po kilkunastu minutach jazdy zacznie się niecierpliwić i zamiast radości okaże niezadowolenie lub bunt wynikający z niewygody i zmęczenia. Również amortyzacja w foteliku rowerowym jest dużo mniejsza niż w przyczepce. Dziecko podczas jazdy w foteliku rowerowym odczuwa, podobnie jak dorosły rowerzysta, wstrząsy przy każdym najeździe na nierówności. Często też dziecku, któremu udało się zasnąć podczas jazdy w foteliku rowerowym, głowa bezwładnie opada i jest dodatkowo poddawana wstrząsom czy szarpnięciom (fotelik montowany jest pionowo, więc dziecko nie ma szansy utrzymać cały czas głowy na oparciu).

Przyczepka rowerowa 

Przyczepka rowerowa to nic innego niż kryty pojazd z dyszlem, montowany z tyłu roweru. Zyskujące coraz większą popularność przyczepki z zestawem do szybkiego zamocowania chętnie są używane przez rodziców, dla których wycieczki rowerowe są niemalże codziennością. Również Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci przewozić w przyczepkach rowerowych. 

Bezpieczeństwo dziecka w przyczepce zapewniają:

  • pasy uprzęży, 
  • zabudowane boki, 
  • osłona przed insektami i kamykami wypadającymi spod kół roweru,
  • osłona przed wiatrem i deszczem.

Przyczepki rowerowe są również wyposażone w kieszenie, do których można włożyć bidon czy ulubioną zabawkę dziecka. Wszystkie te udogodnienia zachęcają do zakupu i powodują, że przyczepki rowerowe cieszą się coraz większą popularnością. 

Nie bez znaczenia są również duże koła i amortyzacja. Jeśli lubisz jeździć po parku lub lesie, wybierz model przyczepki, który będzie minimalizował wstrząsy. Warto też zwrócić uwagę na modele, które są wyposażone w regulowane siedzisko. Taka funkcja pozwala rozłożyć je zawsze wtedy, kiedy dziecko zaśnie, i uniknąć problemu opadającej głowy.

Cybex Zeno – multifunkcyjna przyczepka rowerowa 

Jedną z popularniejszych przyczepek rowerowych jest Cybex ZENO z serii Sport, która pozwoli Ci wrócić do formy sprzed ciąży, pozostać aktywną, a także zarazić dziecko zamiłowaniem do aktywności fizycznej! Niezależnie czy wybierzesz jazdę na rowerze, marsz  albo bieg po parku lub po lesie, czy jazdę na rolkach – płynność i komfort prowadzenia zagwarantuje Ci amortyzacja tylnych kół i pompowane opony. Dodatkowo wygodne siedzisko sportowe zwiększa komfort dziecka oraz odpowiada za jego prawidłową pozycję podczas jazdy. 

Dowiedz się więcej: Cybex Zeno – przekonaj się, że aktywność fizyczna jest dla każdego!

Z wózkiem multisport Cybex Zeno możesz: spacerować, biegać pchając wózek lub ciągnąc go za sobą, jeździć na rowerze, nartach biegowych… a nawet rolkach!

Z myślą o bezpieczeństwie Twoim i Twojego dziecka przyczepka rowerowa Cybex ZENO została wyposażona w hamulec ręczny, który pozwoli Ci na kontrolę prędkości. Elementy odblaskowe umożliwiają wykonywanie wszelkich aktywność nawet po zmroku. Oprócz tego przyczepka rowerowa Zeno została wyposażona w dodatkowe elementy odpowiedzialne za wentylację oraz osłonkę przeciwdeszczową i przeciwsłoneczną. Ponadto przyczepkę sportową CYBEX ZENO złożysz w kilka chwil do niewielkich, kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu zabierzesz ją wszędzie, gdzie zechcesz!

Ale to nie wszystko! Absolutną rewelacją dla miłośników wycieczek rowerowych będzie Cybex Zeno Bike – przyczepka rowerowa i wózek spacerowy w jednym. Dzięki wyposażeniu tego modelu w schowek na dyszel rowerowy oraz przednie koła w każdej chwili możesz przejść od jednej aktywności do drugiej: jeździć na rowerze, aby za chwilę spacerować z wózkiem. Koła zostały wyposażone w funkcję obrotu, dzięki czemu pomogą pokonać każdą przeszkodę, jaka pojawi się na drodze.

Schowki w wózku 2w1 Cybex Zeno Bike zmieszczą przednie, skrętne koła lub dyszel rowerowy

Oferta wózków biegowych Cybex jest dostępna w showroomie Przetestuj-Wózek mieszczącym się w Warszawie na stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Wózki można od razu testować na torze na bulwarach wiślanych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Weź udział w dniach otwartych! Start już 21 kwietnia (czwartek), od godziny 11. 

Wybierz termin: 

  • 22 kwietnia (piątek) w godzinach 11-19, 
  • 23 kwietnia (sobota) w godzinach 9-17.

Zadzwoń: 22 378 10 71, zapisz się i skorzystaj z usługi VIP, aby nie stać w kolejce i sprawdzić swój wymarzony wózek na jedynym takim torze do testowania wózków biegowych w plenerze.

Umów się i przyjedź do nas