Fotelik samochodowy 0-13 kg na stelażu wózka? Jeśli tak wozisz dziecko, pamiętaj, że… 

Oczekujesz dziecka? Planujesz zakup zestawu wielofunkcyjnego 3w1 lub po prostu chcesz od czasu do czasu używać fotelika samochodowego 0-13 kg na stelażu wózka? Sprawdź, o czym warto pamiętać, przewożąc dziecko w ten sposób.

Foteliki samochodowe 0-13 kg to modele stworzone z myślą o bezpiecznym przewożeniu noworodków i niemowląt w samochodzie. Dopasowane do kanapy auta i prawidłowo zamocowane, zapewniają dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy już od pierwszych dni życia. 

Wielu rodziców wykorzystuje fotelik samochodowy również w inny sposób: za pomocą specjalnych adapterów montuje go na stelażu wózka dziecięcego i ze śpiącym w środku maluszkiem robi zakupy czy udaje się na krótki spacer.

Krótki, ponieważ najwygodniejszą i najzdrowszą, fizjologiczną pozycję noworodek lub niemowlę przyjmuje w gondoli. Pozwala mu ona nie tylko na wygodne ułożenie się, ale także na wykonywanie swobodnych ruchów. Dlatego wybierając się na dłuższy spacer, warto zabierać ze sobą wózek głęboki, aby zagwarantować niemowlęciu komfort i prawidłowy rozwój.

Fotelik samochodowy 0-13 kg na stelażu wózka? Zawsze zapinaj dziecko w pasy!

Niezależnie od tego, czy akurat używasz fotelika dla dziecka w samochodzie, czy na stelażu wózka, ZAWSZE przypinaj dziecko pasami uprzęży znajdującymi się w foteliku. W razie wypadku samochodowego dobrze zapięte pasy (bez najmniejszego luzu) trzymają ciało dziecka, nie pozwalając mu wysunąć się z fotelika. 

Ta sama zasada dotyczy dzieci, które w foteliku samochodowym zamocowanym na stelażu wózka jadą na spacer. W końcu nawet mało ruchliwe dziecko, w najmniej spodziewanym momencie, może przekręcić się, a nieprzypięte pasami, wypaść z wózka.

Pasy w foteliku lub wózku dziecięcym? Zawsze je zapinaj!

Nie zapinasz dziecka w wózku? Tak narażasz jego zdrowie!

Spacerujesz z dzieckiem w foteliku 0-13 kg? Pamiętaj o postawieniu pałąka

Pałąk w foteliku samochodowym to nie tylko rączka do wygodnego przenoszenia fotelika. Czy wiesz, że jest to również zabezpieczenie konstrukcyjne, które odgrywa ważną rolę w kwestii ochrony dzieci – nie tylko podczas wypadku drogowego, ale także w czasie zakupów czy spaceru? Dlatego jeżeli używamy fotelika w samochodzie, zawsze powinniśmy ustawić go w pozycji zalecanej przez producenta (można to sprawdzić w instrukcji obsługi fotelika).

Natomiast podczas spaceru pałąk fotelika na stelażu wózka powinien być ustawiony w pozycji do góry. Dzięki temu chroni dziecko przed skutkami ewentualnego wysunięcia się fotelika ze stelaża. Gdyby fotelik 0-13 kg wyczepił się ze stelaża wózka i spadł razem z dzieckiem na ziemię, podniesiony pałąk zamortyzowałby upadek i stworzył dziecku przestrzeń ochronną, ratując je np. przed uderzeniem głową o chodnik. Reasumując: upadek fotelika z podniesionym pałąkiem jest mniej groźny dla dziecka.

Fotelik 0-13 kg na adapterach na stelażu wózka

Foteliki dla niemowląt mocuje się na stelażu wózka za pomocą specjalnych adapterów, które się nakłada lub zdejmuje, zależnie od potrzeby. Adaptery te mogą być dołączone do zestawu lub kupowane oddzielnie. 

Zdarza się jednak, że rodzice, którzy korzystają z fotelika podczas spaceru, przerabiają adaptery tak, aby były na stałe przymocowane do fotelika. Takie przeróbki mogą być niebezpieczne dla dziecka! Dlaczego? Ponieważ każde rozwiązanie stosowane przy fotelikach samochodowych powinno być sprawdzane w testach zderzeniowych.

Rozwiązania stosowane w wózkach oraz adaptery powinny być akcesorium oryginalnym, przetestowanym w warunkach jezdnych, na specjalnych torach, na których testuje się wózki w taki sposób, żeby sprawdzić, czy adapter ten jest w stanie stabilnie utrzymywać wózek na stelażu. Jakiekolwiek przeróbki mogą grozić wypięciem się fotelika ze stelaża wózka – zwraca uwagę Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, specjalista ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodzie i twórca platformy fotelik.info.

Chcesz wiedzieć więcej? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić dziecko w wózku dziecięcym lub nie wiesz, jaki wózek wybrać? Przeczytaj inne nasze artykuły LINK lub zadzwoń + 48 22 378 10 72 i umów się na wizytę w sklepie stacjonarnym Przetestuj-Wózek, gdzie nasi doradcy podczas godzinnej wizyty odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą Ci znaleźć wózek dopasowany do potrzeb Twoich i Twojego dziecka.

Przeczytaj też: Wózek 2w1 dla dziecka. Czy to dobry pomysł?

Umów się i przyjedź do nas