MC Lara2 z fotelikiem pebble plus

Czy fotelik (wpinany na wózek) może zastąpić gondolkę?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Wielu młodych rodziców, kupując pierwszy wózek zastanawia się czy fotelik wpięty w stelaż wózka zamiast gondoli, to dobre rozwiązanie. W końcu można bez budzenia dziecka przenieść je z samochodu, wpiąć w stelaż wózka i iść na spacer lub zakupy. 

MC Lara2 z fotelikiem pebble plus

Czy używanie fotelika zamiast gondoli jest zdrowe?

NIE! Absolutnie nie powinniśmy nadużywać fotelika samochodowego w innych celach niż podróż samochodem. Oczywiście nie mówimy tu o wyjątkowych sytuacjach, czy szybkim wyskoczeniu z dzieckiem po bułki. Mowa tu o codziennym spacerowaniu z dzieckiem w foteliku samochodowym zamiast gondoli

Należy wziąć pod uwagę, że fotelik samochodowy jest przede wszystkim skonstruowany pod kątem zabezpieczenia dziecka w samochodzie podczas wypadku. Aspekty ortopedyczne schodzą tu na drugi plan – na pierwszym, jest ratowanie życie dziecka podczas zderzenia. 

Ortopedzi i lekarze są zgodni co do tego, że niemowlę nie powinno przebywać w foteliku samochodowym dłużej niż 2h. I znowu – nie mówimy tu o sytuacji, w której przed nami długa, kilkugodzinna podróż, która zdarza się raz na kilka miesięcy. Mówimy tu o sytuacji, gdzie mama przepina fotelik w stelaż i idzie z koleżanką na ploteczki, następnie pochodzić po galerii, a na koniec zachodzi jeszcze po zakupy i na kawę. Przez cały ten czas, dziecko w foteliku ma ograniczone ruchy. Dodatkowo, maleństwo w takiej łupinie nie ma możliwości trzymania kręgosłupa w osi. Przez taką asymetrię, dziecko może nabawić się w przyszłości skrzywień kręgosłupa. Trzymanie go również w foteliku zamiast gondoli, ogranicza swobodę ruchów i integrację sensoryczną. Przez ograniczoną aktywność, dziecko nie ma możliwości dostarczenia sobie wielu niezbędnych bodźców. 

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy nazywa się tak nieprzypadkowo. Powinniśmy używać go zgodnie z zastosowaniem, czyli w samochodzie. Z kolei w domu czy na spacerze, zdecydowanie zdrowiej dla rozwoju dziecka jest wożenie go w gondoli

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail