Wózki dla dzieci. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Współczesne rodzicielstwo bez wózka dziecięcego? Dzisiaj najpewniej żaden rodzic sobie tego nie wyobraża. W końcu wózek dla dziecka to jedno z najpopularniejszych akcesoriów, służące do komfortowego transportowania maluchów i starszaków. Kilkanaście dekad temu wózki dziecięce posiadali nieliczni i chociaż można powiedzieć, że były solidne, obecnie trudno nazwać je lekkimi, kompaktowymi czy funkcjonalnymi.

Kiedy wynaleziono wózki dziecięce?

Pierwszy wózek dziecięcy wymyślił i skonstruował angielski architekt William Kent w 1733 r. na życzenie księcia Devonshire. Niektóre źródła podają jednak, że stworzony przez wspomnianego wynalazcę wózek służył najpierw jego własnym dzieciom i nie przypominał znanej nam dzisiaj konstrukcji. Chociaż miał kosz w kształcie muszli, dwie pary kół, podwozie w formie ramy, a nawet rozkładany daszek, ciągnięty był nie przez rodziców dziecka (te wózki powstały ponoć dopiero w 1780 roku), a zwierzęta: kucyka czy osła. W środku mogły podróżować starsze dzieci, które nabyły już umiejętność samodzielnego siedzenia w wózku, więc śmiało można powiedzieć, że były odpowiednikiem wózka spacerowego.

Ponad sto lat później, bo w 1850 roku rozpoczęto produkcję wózków dla dzieci na szerszą skalę. Wózki dziecięce wciąż tworzono z myślą o maluchach, który samodzielnie siedziały. Pierwowzór wózka głębokiego prawdopodobnie powstał 26 lat później, w 1876 roku.

Rycina z 1835 roku. Źródło zdjęcia: mamasy.pl

Kiedy wózki dziecięce zdobywały na popularności, już nie tylko rzemieślnicy, w tym kołodzieje czy wikliniarze, ale przede wszystkim projektanci zaczęli prześcigać się w tworzeniu najbardziej funkcjonalnych, jak na te czasy modeli. Pierwsze produkowane wózki posiadały wiklinowe bądź drewniane kosze, bardzo duże koła, a w dodatku były ciężkie. Kolejne tworzone modele były już coraz funkcjonalniejsze. I tak pojawiły się wózki ze składaną rączką, z małymi kółkami czy stelażem z cienkiej blachy. Modele, w których obecnie podróżują dzieci wzorowane były na konstrukcji wózków rozpowszechnionych po II wojnie światowej.

W latach 60. XX wieku tak wyglądały popularne wózki dziecięce

Wózki dziecięce obecnie

Aktualnie współcześni rodzice mogą przebierać w ofertach wózków. Na rynku dostępnych jest kilkaset modeli, w tym wózków spacerowych, głęboko-spacerowych, terenowych, miejskich, kompaktowych, na podróże, dla bliźniąt, biegowych i innych. Większość modeli posiada regulowane oparcie siedziska oraz podnóżek, rozkładaną budkę, kosz na zakupy pod siedziskiem, amortyzację, hamulec nożny czy regulowaną rączkę. Wózki, które kupisz w sklepie stacjonarnym Przetestuj-Wózek w Warszawie lub w Gliwicach nierzadko składają się w kilka sekund do kompaktowych rozmiarów, są ultralekkie, z możliwością zamocowania ich na stelażu za pomocą adapterów podwyższających. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w elementy odblaskowe, hamulec ręczny czy akcesoria: moskitierę, osłonkę przeciwdeszczową lub osłonkę na nóżki.

Chcesz wiedzieć jak wybrać najlepszy wózek dziecięcy? Zobacz:

Jeśli szukasz nowoczesnego wózka, który będzie dopasowany do potrzeb Twoich i dziecka i wciąż nie możesz zdecydować się na konkretny model, przyjedź do sklepu stacjonarnego Przetestuj-Wózek w Warszawie przy ul. Pryzmaty 30 lub w Gliwicach przy ul. Tarnogórskiej 12, gdzie wspólnie z naszym doradcą porównasz i przetestujesz przed zakupem na torze do testów terenowych wymarzony wózek dla dziecka. Umów się na wizytę telefonicznie: +22 378 10 71 albo rejestrując on-line: https://przetestuj-wozek.pl/sklep/.

Umów się i przyjedź do nas