Siedzisko kubełkowe. Kontrowersje. Czy jest zdrowe dla twojego dziecka?

Siedzisko kubełkowe to rodzaj siedziska, które budzi emocje i kontrowersje wśród rodziców poszukujących wózka dziecięcego. Jedni uważają je za niezdrowe, inni w takiej konstrukcji nie widzą nic złego. Co na temat siedzisk kubełkowych sądzą eksperci Przetestuj-Wózek?

Wózki dziecięce mogą mieć różne rodzaje siedzisk. Rodzice, którzy rozglądają się za najlepszym wózkiem dla swojego dziecka, mają do wyboru:

  • siedzisko spacerowe klasyczne, nieruchome, w którym nie ma możliwości przepięcia przodem lub tyłem do kierunku jazdy, ale w którym można regulować oparcie i podnóżek. Przykładem wózka z siedziskiem spacerowym klasycznym jest Leclerc Influencer;
  • siedzisko przepinane przodem i tyłem do kierunku jazdy, w którym dziecko na początku przygody ze spacerówką może jechać zwrócone do ciebie, a kiedy zacznie interesować je otaczający świat, bez trudu przypniesz siedzisko przodem do kierunku jazdy. Przykładem jest Kinderkraft Nea;
  • siedzisko spacerowe 0+, przeznaczone dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia, z możliwością rozłożenia oparcia na płask. Przykładem wózka z siedziskiem spacerowym 0+ jest wózek Cybex Balios S lub Baby Jogger City Mini 2 4W;
  • siedzisko kubełkowe;
  • i inne;

Spośród wszystkich konstrukcji właśnie siedzisko kubełkowe budzi największe kontrowersje. 

Siedziska kubełkowe budzą spore emocje. Widać to m.in. pod jednym z wpisów na Facebooku Przetestuj-Wózek

Czym jest siedzisko kubełkowe?

Siedzisko kubełkowe spośród innych siedzisk w wózku dziecięcym wyróżnia możliwość regulacji oparcia, siedzenia i podnóżka. Dzięki temu dziecko, niezależnie od kąta nachylenia siedziska nie ześlizgnie się z niego i będzie miało zapewnioną odpowiednią pozycję kręgosłupa. Dodatkowo w siedzisku kubełkowym dziecko nie przekręci się na brzuszek lub na bok, gdyż uniemożliwia mu to konstrukcja wózka, która nie jest całkiem płaska. 

Dlaczego więc rodzice zastanawiają się, czy siedzisko kubełkowe jest zdrowe dla dziecka? Ponieważ wymusza określoną pozycję dziecka, co według niektórych rodziców i niektórych specjalistów może powodować wady postawy. Poza tym kiedy pierwsze siedziska kubełkowe wchodziły na rynek, często nie miały możliwości rozłożenia oparcia do spania.

Dopiero później niektóre renomowane marki wprowadziły udogodnienie w postaci odchylanego oparcia, tak by dziecko korzystające z siedziska kubełkowego mogło przyjąć najlepszą dla siebie pozycję i nie tylko siedzieć i podziwiać świat podczas spaceru, ale także zasnąć. Dlatego obecnie siedziska kubełkowe różnią się między sobą i rodzice mogą wybrać taki model, który będzie miał bardziej albo mniej płaską pozycję leżącą.

W naszym sklepie PRZETESTUJ-WÓZEK obserwujemy, że czasem rodzice w sposób świadomy wybierają rozwiązania z siedziskiem kubełkowym. Ich doświadczenie, zalecenia fizjoterapeuty lub opinie znajomych mają na to duży wpływ. Dlatego w naszej ofercie sprzedaży mamy też wózki z takimi siedziskami. – mówi Rafał Boguta, doradca i lider zespołu Przetestuj-Wózek oraz tata 5-tki dzieci. 

Thule Sleek jako przykład wózka z siedziskiem kubełkowym

Przykładem wózka spacerowego, który ma siedzisko kubełkowe, jest Thule Sleek. Jego funkcjonalność, dizajn, ale i możliwość przekształcenia go w wózek podwójny (wózek rok po roku) sprawia, że wózek ten jest chętnie wybieranym modelem przez rodziców z całego świata.

Przykładem wózka, w którym znajdziesz kubełkowe siedzisko jest Thule Sleek. Źródło: Thule

Siedzisko w wózku Thule Sleek, które jest elementem zestawu, można montować w dwóch kierunkach: przodem i tyłem.Co ważne dla rodziców, oparcie siedziska jest regulowane w aż trzech pozycjach. Siedzisko spacerowe zostało wyposażone także w daszek ochronny z rozsuwaną osłoną przeciwsłoneczną, przezroczystym okienkiem i filtrem UV (UPF 50+). Ponadto wózek ma wygodną, regulowaną rączkę, którą dopasujesz do swojego wzrostu. 

Na płynną i wygodną jazdę wózkiem Thule Sleek wpływa też zawieszenie absorbujące wstrząsy i duże koła wypełnione pianką (przednie z funkcją obrotu). 

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO:

Wózki z siedziskiem klasycznym, przekładanym, 0+ i kubełkowym kupisz w sklepie stacjonarnym Przetestuj-Wózek w Warszawie przy ul. Pryzmaty 30 oraz w Gliwicach przy ul. Tarnogórskiej 12. Umów się na wizytę telefonicznie: +22 378 10 71, albo zarejestruj on-line: https://przetestuj-wozek.pl/sklep/, aby jeszcze przed zakupem przetestować wózek dziecięcy na jedynym takim torze do jazdy terenowej.

Umów się i przyjedź do nas