Kiedy pożegnać się z gondolą i rozpocząć przygodę ze spacerówką? Nie spiesz się!

Wózek głęboki to pierwsze cztery kółka twojego dziecka, które będą służyć mu już od pierwszego dnia życia. Przestronny i głęboki zapewnia noworodkowi maksimum bezpieczeństwa, a płaska powierzchnia, m.in. w gondoli, pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka i umożliwia mu podróżowanie w najwygodniejszej dla niego pozycji. Niektórzy rodzice zastanawiają się jednak, do kiedy niemowlę powinno spacerować w wózku głębokim, a kiedy wymienić go na spacerówkę.

Niemowlęta spacerują w gondoli, siedzące już dzieci w spacerówce – tej zasady trzymają się rodzice małych dzieci. Czy jednak sama umiejętność samodzielnego siadania wystarczy, aby zamienić gondolę na spacerówkę? Okazuje się, że nie. Dlaczego? Ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jedne dzieci siadają bardzo wcześnie, inne po ukończeniu 6. miesiąca życia, inne potrzebują więcej czasu na naukę tej umiejętności. A zbyt szybkie odstawienie gondoli na rzecz spacerówki nie sprzyja ani zdrowiu, ani bezpieczeństwu maluszka.

Chcesz zamienić gondolę na spacerówkę? Nie spiesz się!

Twoje dziecko zaczęło podciągać się do siadu? Chociaż zdarza się, że niektóre maluszki rozwijają się dużo szybciej od swoich rówieśników, warto pamiętać, żeby nie rezygnować z gondoli do ukończenia przez dziecko minimum 3. miesiąca życia. Dlaczego?

Po pierwsze gondola daje dziecku maksimum bezpieczeństwa. Jest na tyle głęboka, że znajdujące się w środku dziecko nie będzie miało ograniczonych ruchów, i na tyle zabudowana aby ochronić niemowlę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej zabudowane boki gondoli ograniczają ilość docierających do dziecka bodźców, dzięki czemu dziecko nie staje się rozdrażnione podczas spaceru. Dodatkowo płaska, bardziej twarda powierzchnia gondoli sprzyja bezpiecznemu i prawidłowemu rozwojowi dziecka. 

To czy dziecko jest gotowe na zamiany i przejście z gondoli do spacerówki zależy przede wszystkim od jego indywidualnego rozwoju

Twoje dziecko skończyło pół roku? Czy to czas na spacerówkę?

Przyjęło się, że wraz z ukończeniem 6. miesiąca życia warto zamienić gondolę na spacerówkę. Wynika to z tego, że półroczne dzieci często mają już za sobą próby samodzielnego siadu oraz robią się coraz bardziej ciekawskie i widok rodzica na spacerach przestaje im wystarczać. Dźwięki dochodzące z otoczenia robią się na tyle ciekawe, że niemowlę chce widzieć więcej. Warto jednak na tą umowną datę patrzeć z przymrużeniem oka i podejść do tego tematu indywidualnie.

Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?

  • Pierwszym symptomem świadczącym o tym, że dziecko jest gotowe na zmianę jest jego samodzielny siad. Oczywiście nie mówimy o pierwszych próbach, po których dziecko przewraca się, a nabyciu wprawy podczas siadania i pozostaniu w tej pozycji.
  • Dziecko umieszczone w gondoli zaczyna denerwować się podczas spacerów, stara się przekręcić lub podciągnąć (szczególnie kiedy potrafi samo siedzieć), chce zobaczyć otoczenie.
  • Ruchy malucha w gondoli stają się ograniczone, dziecko nie może swobodnie wyprostować nóg.
  • Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie wózka głębokiego. Najczęściej maksymalna waga dziecka w wózku głębokim wynosi 9 kg, aczkolwiek może się ona różnić w zależności od producenta i danego modelu. 

Wózki głębokie, głęboko-spacerowe i spacerówki kupisz w sklepie stacjonarnym Przetestuj-Wózek w Warszawie, przy ul. Pryzmaty 30 oraz w Gliwicach, przy ul. Tarnogórskiej 12. Umów się na wizytę telefonicznie: +22 378 10 71 albo zarejestruj on-line: https://przetestuj-wozek.pl/sklep/ aby jeszcze przed zakupem przetestować wózek dziecięcy na jednym takim torze do jazdy terenowej.

2 thoughts on “Kiedy pożegnać się z gondolą i rozpocząć przygodę ze spacerówką? Nie spiesz się!”

  1. Pingback: Gondola składana na płasko – Przetestuj-Wózek.pl

  2. Pingback: Gondola i spacerówka kupione osobno czy zestaw 2w1? – Przetestuj-Wózek.pl

Comments are closed.

Umów się i przyjedź do nas