Jak dbać o tapicerkę w wózku? „Poradnik wózkowy” część 2!

Nieodłącznym elementem każdego wózka jest tapicerka. Często to właśnie ze względu na jej kolor, czy dodatkowe zdobienia decydujemy się na dany model wózka dziecięcego. Jednak zdarza się, że niedostateczne dbanie o tapicerkę sprawia, że bardzo szybko się niszczy i nieestetycznie wygląda już po kilku miesiącach użytkowania wózka. A co gorsze, brudna tapicerka może być siedliskiem bakterii.

Punkt 1. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta

Może zabrzmi to banalnie, jednak wielu posiadaczy wózków dziecięcych nie stosuje się do wytycznych producenta danego modelu. A w końcu po coś te wszystkie instrukcje czy wszywki z symbolami prania i suszenia są. To tam znajdziesz informację odnośnie tego jak zadbać o dany model, tak aby go nie uszkodzić.

Punkt 2. Odświeżaj!

Jeśli tylko masz taką możliwość regularnie odświeżaj tapicerkę. Co rozumiemy przez słowo „odświeżaj”? Przecieraj i wietrz. Nawet jeśli na tapicerce od Twojego wózka nie ma widocznych plam, na materiale zbiera się kurz. Dlatego im częściej spacerujesz, tym częściej przecieraj materiał w celu pozbycia się pyłków i roztoczy. Używaj do tego wilgotnej ściereczki a następnie, jeśli masz taką możliwość po prostu wietrz siedzisko lub gondolę (na balkonie/przed domem/tam gdzie możesz).

Punkt 3. Odpinaj elementy

Jeśli w czterech kółkach Twojego dziecka możesz odpiąć poszczególne materiałowe elementy – korzystaj z tej opcji. Daszek przeciwsłoneczny? A może organizer? Cokolwiek to jest – odpinaj, przecieraj, pierz i wietrz! Dzięki temu nie tylko lepiej odświeżysz materiał, ale też nie uszkodzisz innych elementów (w tym tych metalowych).

Punkt 4. Pozbądź się zabrudzeń zaraz po spacerze

Jeśli podczas spaceru na wózku pojawiły się plamy – od roztopionego loda, od wylanego soczku, błotka z bucików (można by wymieniać…) po przyjściu do mieszkania od razu się ich pozbądź. Im dłużej czekasz, tym plamy będą trudniejsze do usunięcia, a czasem nawet bez zastosowania silnych środków chemicznych – niemożliwe do usunięcia.

Punkt 5. Staraj się unikać silnych środków chemicznych

Skoro jesteśmy przy chemii, pamiętaj, że im częściej czyścisz wózek silnymi detergentami, tym tapicerka szybciej przestanie Ci się podobać. Do czyszczenia używaj ściereczki i wody, a jeśli to nie pomaga zaopatrz się w delikatne preparaty do tkanin.

Punkt 6. Nie szoruj

Niekiedy wydaje nam się, że im mocniej dociskamy szczoteczkę czy gąbkę tym plamy szybciej i łatwiej zejdą. Coś w tym jest, w końcu pozbędziemy się plamy. Jednak często w jej miejscu pojawi się poszarpany materiał, który wygląda równie nieestetycznie i którego tak łatwo nie naprawimy. Dlatego pamiętaj, aby nie szorować tapicerki. Niektórzy producenci zalecają również aby nawet podczas prania wyłączyć funkcję wirowania.

Jeżeli masz inne sposoby na piękną tapicerkę koniecznie podziel się nimi z nami!

Umów się i przyjedź do nas