Doradca PRZETESTUJ-WÓZEK radzi: zapinaj dziecko w wózku!

Przyznajemy: nie wszystkie dzieci lubią wózki dziecięce. Aczkolwiek czasami muszą w nich usiąść. Bywa, że próba posadzenia dziecka w wózku kończy się awanturą. Aby nie zaognić sytuacji, kiedy tylko malec się uspokoi, pozostawiamy go w wózku bez zapiętych pasów. Zdarza się też, że nie zapinamy dziecka w wózku, ponieważ: dziecko podczas spaceru lubi spać na boku, obawiamy się, że obetrą go pasy lub utrudnimy mu swobodne ruchy. Wymówek może być wiele, skutek jeden: wyślizgnięcie się lub wypadnięcie dziecka z wózka.

Jako eksperci ds. wózków dziecięcych coraz częściej słyszymy o historiach dzieci, podróżujących w wózkach bez zapiętych pasów i poważnych konsekwencjach takiego zachowania. Z pozoru błaha sytuacja, może doprowadzić nawet do uszczerbku na zdrowiu dziecka.

Spacerując z dzieckiem, zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa w wózku dziecięcym
Spacerując z dzieckiem, zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa w wózku dziecięcym

Zapięte pasy w wózku dziecięcym gwarancją bezpiecznego spaceru

„Pamiętam sytuację, kiedy razem z mężem i roczną córką pojechaliśmy w Tatry. Każdego dnia chodziliśmy po dolinach i chociaż do schroniska rzadko kiedy prowadziła równa droga, nie wpadliśmy na pomysł, aby zapiąć małą w spacerówce. Dzień przed odjazdem chcieliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z górami w tle i poprosiliśmy o nie przypadkowego turystę. Zajęci pozowaniem nawet nie zauważyliśmy, że dziecko wyślizgnęło się z wózka” – opowiada Ewa G. – zaprzyjaźniona klientka salonu PRZETESTUJ-WÓZEK.

Chociaż każdego dnia takich sytuacji jest wiele, nie każdy zdaje sobie sprawę z ich konsekwencji i rzadko kiedy wysuwa wnioski. Niekiedy nawet tłumaczymy sami przed sobą, że prawie każde dziecko spadło chociaż raz z kanapy czy łóżka, wypadło z łóżeczka lub upadło stawiając pierwsze kroki. Dlatego proponujemy: rozgraniczajmy sytuacje „nieuniknione” z „przewidywalnymi”.

Pasy bezpieczeństwa to ważny element wyposażenia wózka dziecięcego

Pasów bezpieczeństwa w wózku dziecięcym należy używać za każdym razem, kiedy wychodzimy na spacer z dzieckiem, niezależnie od tego czy spacerujemy po mieście na równych nawierzchniach, czy poza miastem ugniatając kołami leśne ścieżki. W każdym z tych miejsc czeka niebezpieczeństwo na nasze niezapięte dziecko. Spacerując z niezapiętym w wózku dzieckiem, narażasz go na wypadnięcie lub wyślizgnięcie się z wózka w chwili, kiedy:

  • małe koło wózka miejskiego wpadnie w dziurę znajdującą się w asfalcie lub chodniku;
  • koła wózka spacerowego lub terenowego wpadną w dziurę lub najadą na wystający korzeń;
  • przez przypadek zjedziesz z wysokiego chodnika;
  • będziesz wnosić wózek z dzieckiem do komunikacji miejskiej;
  • przez nieuwagę potrąci Was rowerzysta lub uderzy w wózek nieostrożny pieszy;
  • schodzisz lub wchodzisz pod górę.

O skutkach i konsekwencjach, tak jak o niebezpieczeństwach czyhających na niezapięte dziecko można pisać książki. Skutki: Upadek na twarz, uderzenie o chodnik, wyślizgnięcie się prosto pod nadjeżdżający rower lub samochód jeśli stoimy przy przejściu dla pieszych. Konsekwencje: Siniaki, otarcia, złamania, jako przykłady mniej drastycznych urazów.

Obecnie na rynku można kupić wózki dziecięce z 5 lub 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Pasy 5-punktowe sprawdzą się w przypadku niemowląt, które dopiero co przesiadły się do spacerówki z gondoli. Przykładem wózka dziecięcego wyposażonego w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa jest TFK Mono Combi. Natomiast 3-punktowe pasy bezpieczeństwa w wózku będą idealne dla starszych dzieci.

Innym, ważnym elementem wyposażenia wózków dziecięcych jest pałąk, który zabezpiecza dziecko przed wyślizgnięciem się z siedziska spacerowego.

Pałąk jest ważnym elementem wózka dziecięcego, który zabezpiecza dziecko przed wyślizgnięciem się z siedziska spacerowego.
Pałąk jest ważnym elementem wózka dziecięcego, który zabezpiecza dziecko przed wyślizgnięciem się z siedziska spacerowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wózkach dziecięcych, odwiedź naszego bloga: PRZETESTUJ-WÓZEK lub przyjedź na Pryzmaty 30 w Warszawie, do salonu PRZETESTUJ-WÓZEK! Umów się na wizytę telefonicznie: +22 378 10 71 albo rejestrując on-line: https://przetestuj-wozek.pl/sklep/

Umów się i przyjedź do nas