Stabilny wózek dziecięcy – czy musi być ciężki?

Obecnie większość wózków dziecięcych wykonana jest z lekkich materiałów. Istnieją jednak też starsze modele, jak wózki retro, które są ciężkie. Niekiedy rodzice zastanawiają się czy lekkość wózka idzie w parze ze stabilnością? Na to pytanie, odpowiemy w artykule poniżej!

Ciężkie wózki dziecięce

Przyjmuje się, że uniwersalne modele wózków dziecięcych w tym wózki głębokie są zwyczajnie cięższe. Waga może zależeć nie tylko od wielkości wózka, czy użytego materiału, ale też od funkcji, jaką jest przewożenie maleństwa w pozycji leżącej. Często tego typu modele posiadają większy stelaż i duże koła.

Wózki typu retro są nie tylko dużo cięższe, w porównaniu z nowoczesnymi modelami, ale mogą sprawić nieco problemów przy demontażu i pakowaniu do auta. Szukając idealnego wózka należy także pamiętać, że nie każdy ciężki wózek będzie wystarczająco stabilny, wszystko jest kwestią odpowiedniego zawieszenia.

Lekkie wózki dla dzieci

Wiele modeli wózków dla dzieci jest nie tylko lekkich, ale też stabilnych. Przykładem takich wózków mogą być wózki turystyczne, czy wózki biegowe, przeznaczone dla turystów i sportowców. Wiele z tych modeli nadaje się nie tylko do jazdy po wymagającym terenie, ale również po nierównym chodniku czy asfalcie.

Rodzaje zawieszenia w wózkach dziecięcych

Obecnie możemy wyróżnić trzy rodzaje zawieszenia w wózkach dla dzieci:

  • Zawieszenie na wahaczach – montowane na ramie stelaża, przy kołach. W trakcie jazdy mechanizm amortyzuje drgania odchylając się do pionu. Przy zakupie warto pamiętać, że chociaż wózek sprawdzi się w trakcie jazdy po chodnikach, nie pozwala na bujanie go na boki.
  • Zawieszenie na paskach – dolną i górną część stelaża łączą paski. Dzięki nim wózek można zabrać na różnego rodzaju drogi, a także w przeciwieństwie do wahaczy – można bujać wózek.
  • Zawieszenie na sprężynach – wózki dziecięce wyposażone w sprężyny można użytkować na asfaltowych drogach lub chodnikach. Bujanie wózkiem na boki może uszkodzić zawieszenie, dlatego w wielu modelach wózkiem można bujać do przodu i do tyłu.

Stabilny wózek dziecięcy nie musi być ciężki. W zależności od jego przeznaczenia i tras, jakie będziemy wybierać na przejażdżki poza jego wagą powinniśmy zwrócić uwagę na zawieszenie, w jakie został wyposażony.

Przy wyborze odpowiedniego wózka mają znaczenie również koła – więcej na ten temat znajdziesz w naszych tekstach: Wózek dziecięcy – 3 czy 4 kołowy? oraz Koła a wózek dziecięcy. Jakie koła w wózku poradzą sobie z każdą nawierzchnią?

Umów się i przyjedź do nas